Tein, matein ve guaranin olarak da bilinir. Bir alkaloid olan kafein doğal olarak kahvede, çayda, yerba mate‘de, guarana‘da ve, az miktarda, kakao içinde bulunur. Kafeinin karakteristik, yoğun bir acı tadı vardir. Kola gibi bazı gazlı içeceklere tat vermesi için eklenmektedir.

İlk olarak Alman kimyager Friedich Ferdinand Runge tarafından 1819'da bulunmuştur. Aynı zamanda kafein ismini kimya literatürüne geçirmiştir. Kahveden yararlanarak bu ismi vermiştir.

Kafein, merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırır ve stimülan etkisi yapar.

Kafein birçok bitkide değişik miktarlarda bulunmaktadır. Fasulyelerde,yapraklarda ve meyvelerde 60 çeşit bitkide bulunur. Bilinen kuru çay, %10 luk Pb(CH3COO)(kurşun asetat) ya da Ca2CO3 ile birlikte kaynatıldıktan sonra ayırma hunisinde kloroform ile ekstrakte edilir kalan alt faz alınıp içindeki kloroform uçurulur ve kalan sıvı süblimasyon yöntemi ile saflaştırılarak kafein elde edilebilir.

Aklınıza gelmeyen tüm içeceklerde belirli oranda kafein var. Peki bunların içinde ne kadar kafein olduğunu merak ediyor musunuz?

Birçok çalışan insan gibi siz de güne başlarken ya da gün ortasında yorgunluğunuzu atmak için bol bol çay, kahve, meşrubat içiyorsanız dikkat edin. Çünkü aklınıza gelmeyen tüm içeceklerde belirli oranda kafein var. Peki bunların içinde ne kafein olduğunu merak ediyor musunuz?

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, başınız ağrıyorsa, bunalım sorununuz varsa ya da kendinizi yorgun hissediyorsanız bunun sebebi gün içinde aldığınız kafein miktarı olabilir. Günde 500 miligramdan fazla kafein tüketiyorsanız, bunu durdurmalısınız.

Enerji içecekleri yaygınlaştığından beri aileler çocuklarının ne kadar kafein tükettiği konusunda endişeliler. Amerikan Pediatri Akademisi, gençlerin günde 100 miligramdan fazla kafein tüketmemesini öneriyor.

İşte içecekler ve içerdiği kafein miktarları:

Kahve: Restoranlarda içtiğiniz espressonun 30 mililitresinde 40-75mg, aynı miktardaki kafeinsiz espressolarda ise 0-15 mg kafein bulunurken büyük markası olmayan kahvelerin büyük bir fincanında 95-200mg, 1 fincan Türk kahvesinde ise 50-60 mg kafein var.

Çay: Demlenmiş siyah çayın büyük bir fincanında (240 ml) 14-61 miligram, yeşil çayda 24-40 miligram kafein bulunurken limonlu çaydaki kafein oranı ise 5 ile 10 miligram arasında değişiyor.

Meşrubatlar: Bazı marka gazozlarda hiç kafein bulunmamasına rağmen bir adet kutu kola 30-40 miligram, diyet kola ise 38-47 miligram kafein içeriyor.

Enerji içecekler: En tanınmış popüler bir marka enerji içeceğinde bulunan 76-80 miligram kafein ile enerji içecekleri birinci sırada yer alıyor. Ayrıca Amerika'da oldukça popüler olan ve ülkemizde de bulunabilen bir marka enerji içeceğinin 60 ml'lik bir kutusunda ise 207 miligram kafein bulunuyor.

moral haber

 

 

 

karbilgi3